Case Study: Migracja ISP do GPON-a
„Nie ma wątpliwości, że światłowód jest medium docelowym”
 
         Firma TimPlus z siedzibą w Skierniewicach (woj. Łódzkie) to lokalny operator, który dostarcza usługi Triple-Play (Internet, IPTV, VoIP). Do tej pory dostęp do takiej oferty posiadali abonenci w budynkach wielorodzinnych korzystający z sieci Ethernet. Abonenci podpięci drogą radiową mieli dostęp do stosunkowo wolnych łącz w porównaniu do mieszkańców bloków. Właściciel firmy postanowił to zmienić, co zatrzymało odpływ bardziej wymagających klientów. Nowa technologia zaspokaja także abonentów którzy oczekiwali dostępu do cyfrowej telewizji IPTV (w tym dostępu do multiroom-a) czy też szybkiego dostępu do Internetu. Operator zyskał przyszłościową, a także mało awaryjną technologie w porównaniu do dostępu radiowego.
 
Wszystkie modele ONT, które operator zainstalował posiadają porty Gigabit Ethernet (10/100/1000) oraz są jednostkami wewnątrz budynkowymi. Jeden z modeli wyposażony jest także w porty VoIP. Urządzenia ONT mogą być zdalnie zarządzane przez operatora co znacznie skraca koszty serwisowe, gdyż centralna jednostka powiadamia o wszystkich alarmach oraz kreuje usługi u abonenta. Nie pozwala także abonentowi na ingerencje w konfiguracje, co eliminuje wyjazdy serwisantów w celu poprawnej konfiguracji sprzętu.
 
Istnieje wiele metod budowy sieci światłowodowych, jednak bardzo często mniejsi operatorzy maja ograniczone nakłady finansowe na budowę sieci. Technologia polegająca na budowie sieci optycznych przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury energetycznej jest jedną z najtańszych metod budowy sieci FTTH, szczególnie na terenach rozległych, o niskiej gęstości zaludnienia. Szybkość projektowania, budowy oraz zabiegów związanych z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na wykorzystanie infrastruktury niskiego napięcia skusiła operatora Timplus w Skierniewicach po konsultacji z firmą ELMAT do wykorzystania systemu traktów podwieszanych AirTrack. Do budowy sieci światłowodowej wykorzystano samonośne kable magistralne ADSS 4kN oraz kable abonenckie Aero50. Na słupach zastosowano na słupowe mufy światłowodowe ze stelażem OBP-S1. Dzięki wbudowanym w mufy 12 polom komutacyjnym oraz mulitpatchordom klienckim wykonywanych na zamówienie przez firmę Elmat podłączanie nowych klientów do już działającej sieci sprowadza się do zasady plug&play, bez potrzeby dodatkowego wykonywania spawów.
 
Operator do tej pory podpiął 700 sztuk jednostek ONT: DASAN H645B oraz DASAN H640GV.
 

DASAN Networks – to południowokoreański producent sprzętu sieciowego i jeden z liderów w technologii GPON. DASAN Networks jest spółką stowarzyszoną z Nokia-Siemens Networks. Nastawiona jest na produkcje sprzętu sieciowego, który ogranicza koszty operacyjne operatorów zwiększając ich możliwości co do świadczenia usług. Jest to najczęściej wybierane urządzenie GPON OLT wśród polskich operatorów.