Case Study: Quadruple-Play w oparciu o technologie GPON

Cztery usługi: Internet, VoIP, Telewizja Analogowa oraz multicastowe IPTV w oparciu o technologie GPON.

 

Choszczno to 15-stotysięczna miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim oddalona o około 80km od Szczecina. Lokalny operator E-CHO na początku swej działalności skupiał się głównie na świadczeniu usług dostępu do Internetu i to w dodatku głównie drogą radiową. Operator wsłuchując się w potrzeby mieszkańców zdecydował o wdrożeniu sieci FTTH w technologii GPON. Powodów zastosowania tego rozwiązania jest kilka:

  • Zaoferowanie dużych przepustowości upload, czy wręcz symetrycznego dostępu dla ludzi, którzy chcą pracować zdalnie (Home Office)
  • Niska awaryjność sieci, poprzez wyeliminowanie aktywnych urządzeń sieciowych
  • Niskie zużycie prądu, co ogranicza koszty po stronie operatora i obniża miesięczny abonament
  • Pełne zarządzanie i monitorowanie jednostką abonencką wraz z jej zdalną konfiguracją

Dzięki FTTH operator może także zaoferować większą gamę usług, co przekłada się na większe zainteresowanie ofertą przez potencjalnych abonentów. Dodatkowo operator zdecydował się na wdrożenie telewizji w kilku wariantach: analogowej, cyfrowej oraz IPTV.

Obecnie w zasięgu sieci pasywnej FTTH firmy E-CHO znajduje się około 4,5 tysiąca mieszkań. Operatorowi udało się podłączyć w przeciągu kilu miesięcy 500 abonentów.

Każdy z klientów otrzymuje terminal abonencki ONT. Operator zdecydował się na 2 warianty. Pierwszy to model GPON ONT wyposażony w 4 porty Gigabit Ethernet (na potrzeby świadczenia Szybkiego Internetu i podłączenia cyfrowych STB) oraz 2 porty FXS na potrzeby telefonii VoIP. Druga wersja terminalu wzbogacona została o interfejs „F” na potrzeby podpięcia kabla koncentrycznego i świadczenia telewizji analogowej bądź cyfrowej DVB-T. Każdy z terminali pozwala na podpięcie kilku IP-STB do świadczenia cyfrowej telewizji IPTV. Operator korzysta tutaj z własnej platformy IPTV nangu.TV oraz dekoderów STB marki Motorola.

Wdrożone rozwiązanie IPTV zapewnia możliwość uruchomienia usług nieliniowych jak nPVR, PauseTV, Timeshfiting. Operator jednak nie obawia się o zbyt dużą konsumpcje pasma gdyż technologia GPON oferuje jego mnóstwo.

Wybór na dosyłanie do abonentów telewizji analogowej był powodem czysto biznesowym. Obecnie spora cześć klientów korzysta z oferty konkurencyjnego operatora kablowego, gdzie mają dostępną także telewizje analogową. Operator chce dzięki temu dotrzeć ze swoją ofertą do tych abonentów, którzy potrzebują podłączyć kilka odbiorników telewizyjnych także starszego typu. Rozwiązania GPON od DASAN Networks pozwalają na zdalne włączanie lub wyłączanie portu "F" bez wyjazdu serwisatna, co rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się operatorzy kablowi posiadający infrastrukturę opartą o miedziane kable koncentryczne. Operator nie musi się obawiać o wyładowania atmosferyczne, wysokie rachunki za prąd, złodziei miedzi czy też przesłuchy sygnałów radiowych gdyż cała infrastruktura to światłowód doprowadzony do mieszkania.

Do transmisji CATV (telewizja analogowa) po światłowodzie operator zastosował dedykowane do sieci PON -rozwiązanie BKTel Fx-AOT08200. Integruje ono w 1U transmiter z zewnętrzną modulacją oraz minimalnie 8 portów YEDFA.

Dzięki tej inwestycji operator ponosi niskie koszty operacyjne dla całej infrastruktury oraz posiada możliwość uruchomienia nawet gigabitowej transmisji do abonenta bez konieczności ponoszenia kolejnych nakładów inwestycyjnych w kolejnych latach. Operator nie stosuje na trasie między abonentem, a własnym punktem centralnym (CO) żadnych urządzeń pobierających prąd. Nic zatem nie hałasuje na klatkach, a cała sieć jest w pełni pasywna.

 

DASAN Networks – to południowokoreański producent sprzętu sieciowego i jeden z liderów w technologii GPON. DASAN Networks jest spółką stowarzyszoną z Nokia-Siemens Networks. Nastawiona jest na produkcje sprzętu sieciowego, który ogranicza koszty operacyjne operatorów zwiększając ich możliwości co do świadczenia usług. Jest to najczęściej wybierane urządzenie GPON OLT wśród polskich operatorów.

BKTel – niemiecki producent sprzętu HFC (Hybrid Fiber-Coaxial) potrzebnego do transmisji telewizji analogowej i cyfrowej DVB. Posiada dedykowaną linie produktów FTTH i sieci GPON. Na świecie doceniania jest za wysoką jakość oraz możliwości.

Nangu.TV – czeski lider oprogramowania middelware IPTV oraz DVB-C dla operatorów chcących świadczyć usługi interaktywnej telewizji cyfrowej.  Nangu.TV posiada własny system dystrybucji nielinowych treści (nPVR, VoD, PauseTV) ale także możliwość strumieniowania treści na urządzenia takie jak iPhone czy Android w technologii OTT. Z tego samego oprogramowania korzystają Orange Slovakia oraz Telefonica o2 w Czechach.