Case Study: GPON i DOCSIS – ewolucja zamiast rewolucji
Przykładowa implementacja sieci FTTH u operatora kablowego wykorzystującego sieć standardu DOCSIS.
 
Lokalny operator kablowy Telekomunikacja Podlasie sp. z o.o. wdraża sieć GPON dla swoich abonentów już od 2011 roku. Operator dotychczas do świadczenia usług dostępu do sieci Internet korzystał w swojej sieci HFC w standardzie DOCSIS, w tym z najnowszych możliwości jakie daje wersja 3.0. Dlaczego więc Operator zdecydował się na budowę sieci FTTH?
 
                „Za wdrażaniem w naszej sieci rozwiązań FTTH GPON przemawiają korzyści. Największa z nich to w pełni pasywna sieć dostępowa do abonenta, co przekłada się na dużo wyższą niezawodność sieci oraz obniżenie kosztów związanych z zasilaniem sieci. GPON to obecnie również znacznie wyższe prędkości transmisji niż dostępne w najnowszej wersji standardu DOCSIS. Koszty uruchomienia nowych, bardzo szybkich usług dostępu do Internetu w oparciu o GPON są zbliżone do identycznych usług opartych na modemach kablowych.” – mówi przedstawiciel TKB.
 
Operator modernizując i rozbudowując istniejącą sieć HFC zwiększa jej przepustowość poprzez inwestycje w okablowanie światłowodowe. Wykorzystując dostępne technologie wdraża GPON-a, nie pozbywając się okablowania koncentrycznego. „Nie rezygnujemy z podłączania nowych abonentów do telewizji analogowej, cyfrowej DVB-C czy Internetu w oparciu o sieć koncentryczną, gdyż jeszcze nie w każdym miejscu nasza sieć jest zmodernizowana. Jednakże w miejscach, gdzie istnieją obie nasze sieci, HFC i FTTH, oferujemy abonentom dużo szerszy wachlarz usług”. GPON pozwala na świadczenie jako CATV overlay usług telewizji cyfrowej i analogowej, jednak operator rozważa uruchomienie w swojej sieci IPTV w oparciu o middleware nangu.TV. Najważniejszym dla Operatora jest fakt, że wybrany sprzęt i technologia pozwala na świadczenie telewizji w wybranym przez niego standardzie.
Inwestowanie i wdrażanie sieci GPON w Telekomunikacji Podlasie nie napotyka wielu trudności gdyż GPON nieznacznie różni się od sieci HFC. Jednostki abonenckie ONT pozwalają świadczyć taki sam zakres usług jak modemy kablowe. Urządzenia końcowe są zarządzane z poziomu centralnego koncentratora OLT (który odpowiada roli jaką pełni CMTS).
 
Jednostka OLT V8240 to modularne urządzenie GPON które potrafi obsłużyć do 5120 jednostek abonenckich. Dzięki zastosowaniu w OLT laserów o większej mocy (C+) operator nawet przy relatywnie dużym podziale sygnału może podłączać abonentów w znacznej odległości od urządzenia centralnego. Elastyczność wybranego rozwiązania sprawiła, że Operator w porozumieniu z firmami SAV sp. z o.o. oraz Telewizją Kablową DIPOL sp. z o.o. obsługuje również ich Abonentów. Do tej pory operatorzy podłączyli łącznie ponad 300 abonentów w Białymstoku, a urządzenie jest stopniowo rozbudowywane o kolejne karty.
 
Dodatkowym atutem współpracy z firmą ELMAT jest fakt, że poza szeroką ofertą urządzeń aktywnych jest w stanie zapewnić profesjonalne doradztwo jak i systematyczne dostawy niezbędnych elementów pasywnych potrzebnych do budowy sieci FTTH. Bogaty wybór systemów okablowania sprawił, że mogliśmy dopasować oferowane rozwiązania do naszych lokalnych potrzeb.
 
"Dzięki licznym szkoleniom oraz dogodnej współpracy z Działem Wsparcia Sieciowego implementacja nowej technologii w naszej sieci przebiega sprawnie i szybko" - mówi przedtawiciel operatora.
 
DASAN Networks – to południowokoreański producent sprzętu sieciowego a zarazem jeden z liderów w technologii GPON. DASAN Networks jest spółką stowarzyszoną z Nokia-Siemens Networks. Nastawiona jest na produkcje sprzętu sieciowego który ogranicza koszty operacyjne operatorów zarazem zwiększając ich możliwości co do świadczenia usług. Jest to najczęściej wybierane urządzenie GPON OLT wśród polskich operatorów. W swojej ofercie posiada szeroką gamę OLT i ONT.

P.H. ELMAT Sp. z o.o. – wyłączny dystrybutor produktów marki DASAN Networks. Dzięki znajomości pasywnej części światłowodowej, którą produkuje w Polsce oraz integracji rozwiązań GPON udało się zainstalować rozwiązania PON już dla ponad 68 operatorów w Polsce.